This paragraph should be hidden.
Pick up available 03:30 p.m., Apr 04
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Rust-Oleum Professional Grade Truck Bed Coating offers users a reliable solution for protecting and enhancing their truck beds. By creating a durable, abrasion-resistant finish, it helps keep cargo secure and prevents rust development. This easy-to-apply coating ensures long-lasting protection, making it ideal for truck beds subject to heavy use and exposure to harsh elements.
Provides a textured, non-skid surface for your truck bed
Can be applied directly to painted or bare metal
Provides a barrier to rust and offers impact, fade and chip resistance
Exceptional durability and abrasion resistance
| Part Number | 390622 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features, Vendor Make Colour Match |
| Application Method | Aerosol |
| Base Type | Base 1 |
| Colour | Black |
| Compatible Surfaces | Metal |
| Dry Time To Recoat | 30 h |
| Dry Time To Touch | 60 min |
| Manufacturer Part Number | 390622 |
| Maximum Temperature (°C) | 49 °C |
| Minimum Operating Temperature (°C) | 10.00 °C |
|---|---|
| Package Depth (cm) | 6.83 cm |
| Package Depth (in) | 2.69 in |
| Package Height (cm) | 35.88 cm |
| Package Height (in) | 14.13 in |
| Package Weight (kg) | 0.86 kg |
| Package Weight (lb) | 1.89 lb |
| Package Width (cm) | 6.83 cm |
| Package Width (in) | 2.69 in |
| Paint Finish | Other |
| Paint Maximum Coverage Area (sq m) | 1.39 m² |
| Primary Use | Truck Bed |
| Product Use(s) | Exterior |
| Recommended Coats | 3 |
| Resistant To | Chemicals |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
| Shelf Life After Opening (Month) | 60 mo |
| Solvent Type | Xylene |
| Time To Fully Cure | 60 d |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
$204.97$302.97
No, I do not recommend this product.
No, I do not recommend this product.
