This paragraph should be hidden.





Rumidifier
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Rumidifier
Rumidifier RD20 Room Humidifier uses no electricity for a noise-free, eco-friendly operation
No tools needed - just install it over your floor vent
Easy to use with 3 tanks to fill for the ultimate water tank capacity
Disperses up to 4 L (1.05 US gal) daily
Low maintenance - tank pops out from base when empty
Replacement Wick/Pad 043-7380 or 064-1705
| Part Number | RD20 |
|---|---|
| Area Coverage (sq ft) | 538.19 ft² |
| Humidity Output (l/hr) | 0.25 l/h |
| Humidifying Method | Evaporative |
| Number of Moisture Settings | 1 |
| Number of Fans | 0 |
| Number of Speeds | 1 |
| Colour | White |
| Maximum Run Time (h) | 24 h |
| Noise Level (dB) | 0 dB |
| Certifications | Energy Star |
|---|---|
| Wireless Standard Compatibility | No Wireless Connectivity |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
| Advanced Features | Antibacterial Filter, Automatic Operation, Continuous Run, Portable |
| Filter Type | Antibacterial |
| Indicator Light Type | Not Applicable |
| Maximum Air Flow Capacity (CFM) | 100 ft³/min |
| Voltage (V) | 0 V |
| Wattage Rating (w) | 0 W |
| Accessories List | Replacement Filter |
| Control Type | Mechanical |
| Cord Length (in) | 0.00 in |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Enclosure Material | ABS Plastic |
| Minimum Operating Temperature (°C) | 0.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 50.00 °C |
| Product Use(s) | Indoor |
| Assembled Height (in) | 10.24 in |
| Assembled Length (in) | 8.27 in |
| Assembled Width (in) | 17.72 in |
| Assembled Weight (lb) | 2.20 lb |
| Accessories List | Replacement Filter |
| Advanced Features | Antibacterial Filter, Automatic Operation, Continuous Run, Portable |
| Area Coverage (sq ft) | 538.19 ft² |
| Area Coverage (sq m) | 50.00 m² |
| Assembled Height (cm) | 26.00 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.85 ft |
| Assembled Height (in) | 10.24 in |
| Assembled Length (cm) | 21.00 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.69 ft |
| Assembled Length (in) | 8.27 in |
| Assembled Weight (kg) | 1.00 kg |
| Assembled Weight (lb) | 2.20 lb |
| Assembled Width (cm) | 45.00 cm |
| Assembled Width (in) | 17.72 in |
| Assembled Width (mm) | 450.00 mm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Colour | White |
| Control Type | Mechanical |
| Cord Length (cm) | 0.00 cm |
| Cord Length (ft) | 0.00 ft |
| Cord Length (in) | 0.00 in |
| Enclosure Material | ABS Plastic |
| Filter Type | Antibacterial |
| Humidifying Method | Evaporative |
| Humidity Output (gal/h) | 0.07 gal (US)/h |
| Humidity Output (l/hr) | 0.25 l/h |
| Indicator Light Type | Not Applicable |
| Maximum Air Flow Capacity (CFM) | 100 ft³/min |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 50.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°F) | 122.00 °F |
| Maximum Run Time (h) | 24 h |
| Minimum Operating Temperature (°C) | 0.00 °C |
| Minimum Operating Temperature (°F) | 32.00 °F |
| Noise Level (dB) | 0 dB |
| Number of Fans | 0 |
| Number of Moisture Settings | 1 |
| Number of Speeds | 1 |
| Package Depth (cm) | 20.50 cm |
| Package Depth (cm) | 20.50 cm |
| Package Depth (in) | 8.07 in |
| Package Height (cm) | 26.00 cm |
| Package Height (in) | 10.24 in |
| Package Weight (kg) | 1.00 kg |
| Package Weight (lb) | 2.20 lb |
| Package Width (cm) | 46.00 cm |
| Package Width (in) | 18.11 in |
| Product Use(s) | Indoor |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
| Voltage (V) | 0 V |
| Wattage Rating (w) | 0 W |
| Wireless Standard Compatibility | No Wireless Connectivity |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.