This paragraph should be hidden.
101
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Unleash the thrill of off-road adventures with the MotorDayz 1:18 R/C 4x4 Heavy Metal Truck. Designed for kids aged 6 and up, this robust remote control truck features a stamped metal body and realistic interiors, making it a standout both on display and in action. With its powerful 4-wheel drive and responsive controls, this remote control vehicle delivers smooth rides on any terrain.
Stamped metal body with realistic details and modelled interiors looks as good on the shelf as it does on the street
Forward/reverse drive allows full control over movement for versatile play
Left/right steering offers enhanced control in tight spaces
4-wheel drive provides superior traction and handling for smooth rides on rough surfaces
2.4 GHz technology ensures a strong, responsive connection for seamless control
Includes USB cord for easy and convenient recharging
All batteries included
Recommended age: 6 and up
| Part Number | R2-18TAPU-P1-CA |
|---|---|
| Accessories List | Battery, Battery Charger |
| Advanced Features | Rechargable Battery |
| Age Group | 6+ |
| Batteries Required Quantity | 3 |
| Battery Charge Time (min) | 60 min |
| Battery Max Run Time (min) | 20 min |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Battery Type/Battery Size | AA |
| Colour | Red |
| Number of Pieces | 4 |
|---|---|
| Package Depth (cm) | 17.93 cm |
| Package Depth (in) | 7.06 in |
| Package Height (cm) | 16.51 cm |
| Package Height (in) | 6.50 in |
| Package Weight (kg) | 0.91 kg |
| Package Weight (lb) | 2.00 lb |
| Package Width (cm) | 31.90 cm |
| Package Width (in) | 12.56 in |
| Remote Control Range (ft) | 98 ft |
| Remote Control Range (m) | 30 m |
| Remote Control Toy Scale | 1:20 |
| Remote Control Toy Speed (km/h) | 9 km/h |
| Remote Control Transmitter Frequency (Mhz) | 2400.00 MHz |
