This paragraph should be hidden.
Bright Starts
Out of stock at Leduc, AB
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Bright Starts 5-in-1 Your Way Ball Play Gym is the ultimate baby play gym designed to grow with your little one, offering endless fun and developmental activities from infancy to toddlerhood. Featuring a colorful and engaging design, this versatile baby play mat transforms into a baby ball pit and includes interactive toys like a musical elephant toy, crinkle toy, and more. Perfect for encouraging motor skill development, this infant play gym keeps your baby entertained for hours while supporting early learning and play.
Playtime is a BALL with this grow-with-me ball pit play gym
Cheerful elephant toy lights up and plays 20+ minutes of music (and detaches for on-the-go fun)
Grow with me from infant to toddler, ages newborn and up
Includes 7 tropically cool take-along toys: elephant musical toy, crinkle toy, mirror, flash cards, hanging leaf toy and bead rattle
Machine washable mat and easy-to-clean wipeable toys
Includes 40 balls with carrying case for easy storage
Parents can drop balls through the mesh canopy hole, or baby can practice motor skills by rolling or passing the balls back and forth!
| Part Number | 12624 |
|---|---|
| Colour | Multicolour |
| Fabric Colour | Multi-Colour |
| Fabric Type | Polyester |
| Pattern Type | Geometric |
| Material(s) | Fabric, Plastic, Metal |
| Seating Capacity | 1 |
| Number of Pieces | 59 |
| Advanced Features | Assembly Required |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 30 lb |
| Product Use(s) | Indoor |
|---|---|
| Assembled Height (in) | 19.70 in |
| Assembled Depth (in) | 26 3/4 in |
| Assembled Width (in) | 27.56 in |
| Assembled Weight (lb) | 2.8 lb |
| Package Height (in) | 19.80 in |
| Package Depth (in) | 5.20 in |
| Package Width (in) | 23.30 in |
| Package Weight (lb) | 4.37 lb |
No, I do not recommend this product.
Originally posted on kidsii.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on kidsii.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on kidsii.com
Originally posted on kidsii.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on kidsii.com
