This paragraph should be hidden.
Pick up available 09:00 a.m., Mar 29
Only 6 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Watermelon Snow Foam Shampoo smells exactly like a juicy seedless watermelon ready to be carved up and creates the thick foaming suds that only Chemical Guys snow foams can produce. This foam auto wash cuts through grime and dirt, lifting them from sensitive automotive paintwork with billions of scrubbing bubbles, then safely lubricates and guides them off the paint for a scratch-free wash.
Creates a high-level of thick foaming suds for the perfect car washing experience
Contains powerful hyper surfactants that cut through dirt and grime
Super sudsy soap is pH-balanced and rinses clean every time with no residue for a clean surface that will grab attention
Safe for wax and sealant
Perfect for foam cannons and foam guns
Size: 3.78 L (1 US gal)
Size: 3.78 L (1 US gal)
| Part Number | CWS208FE |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Application Method | Pour |
| Battery Platform | None |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Red |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
| Freeze Point (°C) | 0.00 °C |
| Freeze Point (°F) | 32.00 °F |
| Minimum Temperature (°C) | 0.00 °C |
|---|---|
| Minimum Temperature (°F) | 32.00 °F |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 13.00 cm |
| Package Depth (in) | 5.12 in |
| Package Form | Bottle |
| Package Height (cm) | 20.00 cm |
| Package Height (in) | 7.87 in |
| Package Weight (kg) | 0.20 kg |
| Package Weight (lb) | 0.44 lb |
| Package Width (cm) | 24.38 cm |
| Package Width (in) | 9.60 in |
| Primary Scent | Citrus |
| Product Height (cm) | 29.21 cm |
| Product Height (in) | 11.50 in |
| Product Length (cm) | 17.78 cm |
| Product Length (ft) | 0.58 ft |
| Product Use(s) | Automotive Exterior |
| Product Volume (L) | 0.47 l |
| Product Volume (gal) | 0.12 gal (US) |
| Product Weight (g) | 4332.50 g |
| Product Weight (kg) | 4.33 kg |
| Product Weight (lb) | 9.55 lb |
| Product Width (cm) | 10.16 cm |
| Product Width (in) | 4.00 in |
| Season | All-Season |
| Shelf Life (year) | 3 yr |
| Vehicle Type Compatibility | Multi-Vehicle |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
$102.93$114.76
