This paragraph should be hidden.
303
Pick up available 06:30 p.m., Apr 16
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
HydroSuds Ceramic Car Wash Soap combines a hyper-foaming pH neutral soap with the high-gloss shielding properties of SiO2 to deliver a hydrophobic wash that delivers a brilliant shine.
Infused with nano SiO2 that leaves behind ceramic protection and incredible gloss with every wipe
Silica-rich helps repel water, dirt, and other pollutants, keeping your car cleaner longer
Use it on a non-coated car to add water beading properties
Use it on a coated car to revitalize your ceramic coating with a simple wash and dry
Advanced hyper-concentrated formula only requires 1 – 2oz
Size: 473 ml
| Part Number | CWS21216FE |
|---|---|
| Advanced Features | Eco-Friendly |
| Application Method | Pour |
| Automotive Chemicals Type | Car Wash Soap |
| Battery Platform | None |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Purple |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
| Freeze Point (°C) | 0.00 °C |
| Freeze Point (°F) | 32.00 °F |
|---|---|
| Minimum Temperature (°C) | 0.00 °C |
| Minimum Temperature (°F) | 32.00 °F |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 4.00 cm |
| Package Depth (in) | 1.57 in |
| Package Form | Bottle |
| Package Height (cm) | 18.00 cm |
| Package Height (in) | 7.09 in |
| Package Weight (kg) | 0.20 kg |
| Package Weight (lb) | 0.44 lb |
| Package Width (cm) | 4.00 cm |
| Package Width (in) | 1.57 in |
| Primary Scent | Citrus |
| Product Height (cm) | 20.01 cm |
| Product Height (in) | 7.88 in |
| Product Length (cm) | 20.01 cm |
| Product Length (ft) | 0.66 ft |
| Product Use(s) | Automotive Exterior |
| Product Volume (L) | 0.47 l |
| Product Volume (gal) | 0.12 gal (US) |
| Product Weight (g) | 200.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.20 kg |
| Product Weight (lb) | 0.44 lb |
| Product Width (cm) | 13.66 cm |
| Product Width (in) | 5.38 in |
| Season | All-Season |
| Shelf Life (year) | 3 yr |
| Sustainability | Global Recycled Standard Certified |
| Vehicle Type Compatibility | Multi-Vehicle |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
$122.84$215.96
