This paragraph should be hidden.
J-B Weld
Pick up available 09:00 a.m., Apr 03
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
MufflerSeal Muffler Cement is a metal containing paste that prevents and seals leaks at seams and gaps of pipe and exhaust connection points. When fully cured, this paste dries to a cement-like hardness that is heat resistant up to 850⁰ F.
J-B Weld Muffler Seal Muffler Cement is a metal containing paste that prevents and seals leaks at seams and gaps of pipe and exhaust connection points
Seals mufflers, pipe joints and exhaust systems
Heat resistant up to 700°F
Dries in 2-4 hours
Iron reinforced
Size: 6 oz.
| Part Number | 0383841 |
|---|---|
| Chemical Form | Paste |
| Primary Material | Not Applicable |
| Colour | Black |
| Product Volume (L) | 0.17 l |
| Shelf Life (months) | 24 mo |
| Package Form | Tube |
| Flammable | No |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Product Use(s) | All-Purpose |
| Advanced Features | No Advanced Features |
|---|---|
| Product Height (in) | 7.00 in |
| Package Width (in) | 2.20 in |
| Product Weight (lb) | 0.40 lb |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Chemical Form | Paste | |||||
| Primary Material | Not Applicable | |||||
| Colour | Black |
