This paragraph should be hidden.
Pick up available 09:00 a.m., Mar 20
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Auto Services are available at your store
OEM Concentrate Extended Life Antifreeze/Coolant Euro II is specifically formulated for Audi, Volkswagen and Porsche vehicles and is suitable for hybrid & electric models. The engine antifreeze/coolant provides ultimate temperature protection, ranging from -64°C to 136°C*, and prevents summer overheating and winter freezing while providing extended protection against rust, corrosion & pitting caused by cavitation for all coolant system metals. *Temperature range given for 70/30 blend of antifreeze/coolant to deionized water.
OEM high quality antifreeze/coolant meets or exceeds industry standards and/or manufacturer's specifications ASTM D3306, BS6580 & VW TL 774F for superior engine protection
OEM Euro II is specifically made for European vehicles and light duty trucks requiring a nitrite, amine and phosphate (NAP) free OAT (Organic Acid Technology) antifreeze/coolant in aluminum engines
Avoid dirty coolants and costly repairs, OEM Extended Life Antifreeze/Coolant provides up to 250,000 km or 5 Years service life protection
OEM Concentrate Antifreeze/Coolant Euro II is low in silicate and free of nitrite, amine and phosphate (NAP). The ethylene glycol-based formula is compatible with other similarly formulated extended life HOAT/OAT antifreeze/coolant. For best results, do not mix with conventional high pH, phosphate, borate or silicate-based coolants
Ideal for flush & fill. Always dilute OEM Concentrate Extended Life Antifreeze/Coolant Euro II with deionized water (029-3003)for ultimate engine protection against temperature variations
OEM will provide superior performances for North American & European gasoline or light duty diesel engines, if properly maintained in accordance with engine manufacturer’s maintenance recommendation
Size: 3.78 L (1 US gal)
Made in Canada
OEM Concentrate Extended Life Antifreeze/Coolant Euro I is available in both Ready-to-Use (premixed 50/50) and concentrate formula. With 10 different formulations that match the factory fill specifications, find the right coolant/antifreeze specifically made for YOUR vehicle - Find YOUR match.
| Part Number | 16-314POEMVW |
|---|---|
| Advanced Features | Ethylene Glycol Formulation, Organic Acid Technology Based |
| Dilution Ratio | Not Applicable |
| Freeze Point (°C) | -37.00 °C |
| Manufacturer Part Number | 16-314POEMVW |
| Package Depth (cm) | 11.43 cm |
| Package Depth (in) | 4.50 in |
| Package Height (cm) | 28.75 cm |
| Package Height (in) | 11.32 in |
| Package Weight (kg) | 4.25 kg |
| Package Weight (lb) | 9.37 lb |
|---|---|
| Package Width (cm) | 18.42 cm |
| Package Width (in) | 7.25 in |
| Primary Colour | Purple |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
