This paragraph should be hidden.
Peak
Pick up available 08:00 a.m., May 09
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Enhance the performance and extend the lifespan of your diesel engine's SCR system with PEAK Blue DEF Platinum Diesel Exhaust Fluid. This premium diesel emissions fluid is specially formulated to improve diesel fuel efficiency, support superior engine performance, and significantly reduce harmful diesel emissions. Perfect for all diesel exhaust systems, this advanced diesel additive ensures reliable operation and keeps your diesel vehicle running at peak efficiency.
Proprietary TRIPLE-FILTERED formula ensures the highest product purity and performance
Contains a mixture of high purity synthetic urea, deionized water, and our proprietary additive package manufactured under ISO 22241 guidelines to ensure product quality
Helps prevent deposits
Maintains optimum fuel economy
Extends the life of your SCR system
Compatible for use in all diesel SCR systems
Volume: 9.46 L (2.5 US Gal)
| Part Number | DEG0C2 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Application Method | Pour |
| Automotive Chemicals Type | Fuel Additive |
| Battery Platform | None |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Colorless |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
| Freeze Point (°C) | -11.00 °C |
| Freeze Point (°F) | 12.20 °F |
|---|---|
| Minimum Temperature (°C) | -11.00 °C |
| Minimum Temperature (°F) | 12.20 °F |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 24.13 cm |
| Package Depth (in) | 9.50 in |
| Package Form | Jug |
| Package Height (cm) | 25.40 cm |
| Package Height (in) | 10.00 in |
| Package Weight (kg) | 10.32 kg |
| Package Weight (lb) | 22.75 lb |
| Package Width (cm) | 24.13 cm |
| Package Width (in) | 9.50 in |
| Primary Scent | Not Applicable |
| Product Height (cm) | 25.40 cm |
| Product Height (in) | 10.00 in |
| Product Length (cm) | 24.13 cm |
| Product Length (ft) | 0.79 ft |
| Product Use(s) | Not Applicable |
| Product Volume (L) | 9.46 l |
| Product Volume (gal) | 2.50 gal (US) |
| Product Weight (g) | 10320.00 g |
| Product Weight (kg) | 10.32 kg |
| Product Weight (lb) | 22.75 lb |
| Product Width (cm) | 24.13 cm |
| Product Width (in) | 9.50 in |
| Season | Not Applicable |
| Shelf Life (year) | 2 yr |
| Vehicle Type Compatibility | Multi-Vehicle |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | |
| Application Method | Pour | Pour | Pour | Pour | |
| Automotive Chemicals Type | Fuel Additive |
$106.96
