This paragraph should be hidden.
0w-20
5.00 l
Pick up available 09:00 a.m., Mar 25
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Valvoline Restore and Protect Synthetic Motor Oil is the biggest breakthrough in motor oil since Valvoline introduced it 150 years ago. With continuous use, Valvoline’s proprietary Active Clean technology removes up to 100% of deposits, while its exclusive Liqui-Shield technology works to prevent future deposit formation. A clean engine minimizes friction between metal surfaces, helping to improve fuel economy. Valvoline Restore and Protect is the best motor oil for any age vehicle, from a new car’s first oil change to high-mileage vehicles.
The first and only motor oil that prevents deposit formation and restores pistons to factory clean by removing up to 100% of engine-killing deposits
The best motor oil for any age vehicle, from your new car’s first oil change to high-mileage vehicles
Minimizes friction between metal surfaces in your engine to help improve fuel economy
Provides 79% stronger anti-wear protection than industry standards
Meets or exceeds all requirements of ILSAC GF-6A, API SP, API SN with SN PLUS, API SN, Resource Conserving, and all preceding API and ILSAC gasoline categories
| Part Number | 907076 |
|---|---|
| API Service | SP |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Flammable | No |
| Flash Point (°C) | 201.00 °C |
| Flash Point (°F) | 393.80 °F |
| Manufacturer Part Number | 907076 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 260.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°F) | 500.00 °F |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature (°C) | -40.00 °C |
| Minimum Operating Temperature (°F) | -40.00 °F |
| Motor Oil Type | Synthetic |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Oil Class | Synthetic |
| Oil Composition | Full Synthetic |
| Package Depth (cm) | 20.90 cm |
| Package Depth (in) | 8.23 in |
| Package Form | Bottle |
| Package Height (cm) | 30.90 cm |
| Package Height (in) | 12.17 in |
| Package Weight (kg) | 4.41 kg |
| Package Weight (lb) | 9.72 lb |
| Package Width (cm) | 11.40 cm |
| Package Width (in) | 4.49 in |
| Pour Point (°C) | -39.00 °C |
| Pour Point (°F) | -38.20 °F |
| Primary Colour | Brown |
| Product Height (cm) | 32.20 cm |
| Product Height (in) | 12.68 in |
| Product Length (cm) | 20.90 cm |
| Product Length (ft) | 0.69 ft |
| Product Use(s) | Automotive |
| Product Volume (L) | 5.00 l |
| Product Volume (gal) | 1.32 gal (US) |
| Product Weight (g) | 4410.00 g |
| Product Weight (kg) | 4.41 kg |
| Product Weight (lb) | 9.72 lb |
| Product Width (cm) | 11.70 cm |
| Product Width (in) | 4.61 in |
| Ratings | SAE |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
| Shelf Life After Opening (Month) | 24 mo |
| Viscosity Grade | 0w-20 |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | |
| API Service | SP | SN Plus | Not Applicable | SN Plus | |
| Consumer Pack Size | 1 | 3 | 3 | 3 |
$160.46
Yes, I recommend this product.
