This paragraph should be hidden.

Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
This Pennzoil motor oil exceeds the toughest industry standards based on ILSAC GF-6 and API SP, and is engineered to help prevent sludge and other damaging deposits in your engine. It provides a balance between reducing frictional losses and protection against harmful engine wear by getting between moving parts to prevent friction. Pennzoil SAE 5W-30 is a synthetic blend oil, formulated to provide protection against the harmful effects of stop-and-go driving, and low-speed pre-ignition (LSPI) in modern turbocharged engines.
Synthetic blend 5W-30 engine oil formula that keeps engines clean and responsive
No leading synthetic blend oil provides better wear protection (Based on Sequence IVA wear test using SAE 5W-30)
Helps prevent sludge and other damaging deposits (Based on Seq VH Sludge Test)
Compatible with engine seals and all conventional oils
Formulated for modern turbocharged engines—GF-6, API SP/SP-Resource Conserving and all previous categories
Specifications, Approvals and Recommendations: FCA MS-6395; Ford WSS-M2C946-B1
Exceeds the requirements of the following industry specifications: API SP and all previous categories; ILSAC GF-6
Size: 5 L
Please see the User Manual section below to find and download this product's Safety Data Sheet
| Part Number | 550046225 |
|---|---|
| API Service | SN Plus |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | Yes |
| Flash Point (°C) | 216.00 °C |
| Flash Point (°F) | 420.80 °F |
| Manufacturer Part Number | 550046225 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 216.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°F) | 420.80 °F |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -32.00 °C |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature (°F) | -25.60 °F |
| Motor Oil Type | Conventional |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Oil Class | Conventional |
| Oil Composition | Synthetic Blend |
| Package Depth (cm) | 20.83 cm |
| Package Depth (in) | 8.20 in |
| Package Form | Jug |
| Package Height (cm) | 32.16 cm |
| Package Height (in) | 12.66 in |
| Package Weight (kg) | 4.78 kg |
| Package Weight (lb) | 10.54 lb |
| Package Width (cm) | 11.43 cm |
| Package Width (in) | 4.50 in |
| Pour Point (°C) | -32.00 °C |
| Pour Point (°F) | -25.60 °F |
| Primary Colour | Brown |
| Product Height (cm) | 32.16 cm |
| Product Height (in) | 12.66 in |
| Product Length (cm) | 20.83 cm |
| Product Length (ft) | 0.68 ft |
| Product Use(s) | Automobiles |
| Product Volume (L) | 5.00 l |
| Product Volume (gal) | 1.32 gal (US) |
| Product Weight (g) | 4280.00 g |
| Product Weight (kg) | 4.28 kg |
| Product Weight (lb) | 9.44 lb |
| Product Width (cm) | 11.43 cm |
| Product Width (in) | 4.50 in |
| Ratings | SAE |
| Shelf Life (year) | 2 yr |
| Shelf Life After Opening (Month) | 6 mo |
| Viscosity Grade | 5w-30 |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | |
| API Service | SN Plus | SN Plus | SN | SN | |
| Consumer Pack Size | 1 | 1 | 1 | 1 |
