This paragraph should be hidden.
Planters' Pride
Pick up available 10:30 a.m., May 02
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Elevate your indoor or outdoor spaces with the Eclipse Saucer-less 12-Inch Hanging Basket Planter. This modern hanging planter features a sleek design, making it the perfect decorative planter for showcasing your favorite plants and flowers. Ideal for adding a touch of stylish garden decor, this lightweight hanging basket creates a vibrant and inviting atmosphere in any setting.
The Eclipse Hanging Plastic Basket Planter provides a contemporary design for indoor or outdoor spaces
Featuring a lightweight, durable plastic basket, this well-designed hanging basket is perfect for displaying plants and flowers in indoor or outdoor spaces while adding a modern touch
Drainage in the bottom for plant health and to avoid oversoaking of the roots
| Part Number | ECH12005G18 |
|---|---|
| Planter/Pot Type | Hanging Planter |
| Pot Colour | Black |
| Pot Material | Plastic |
| Shape | Round |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Product Volume (L) | 7.57 l |
| Assembled Weight (lb) | 0.44 lb |
| Package Depth (in) | 12.00 in |
| Package Height (in) | 7.19 in |
| Package Width (in) | 12.00 in |
|---|---|
| Package Weight (lb) | 0.57 lb |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 19.05 cm |
| Assembled Height (in) | 7.50 in |
| Assembled Length (cm) | 30.48 cm |
| Assembled Length (in) | 12.00 in |
| Assembled Width (cm) | 30.48 cm |
| Assembled Width (in) | 12.00 in |
| Diameter (in) | 12.00 in |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Planter/Pot Type | Hanging Planter | |||||
| Pot Colour | Black | |||||
| Pot Material | Plastic | Recycled Material | Resin | Recycled Material | Poly/Plastic |
$253.43$443.46
