This paragraph should be hidden.
Ecarpet Gallery
10 ft
Please select a Assembled Width (ft) to view product availability.
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Bring sophisticated style to your indoor and outdoor spaces with the ECARPET Tia Indoor/Outdoor Area Rug, Blue, Assorted Sizes. This durable polypropylene rug adds a contemporary pop of colour with its geometric blue design. The soft pile is perfect for medium to high-traffic areas and easy to clean. Available in a range of sizes, this versatile rug also spruces up living rooms, bedrooms, and more. With its vivid colour and subtle pattern, Tia is ideal for adding a modern flair to your home.
Add a chic stylishness to your favourite indoor and outdoor spaces with ECARPETGALLERY Tia Rug
Soft and durable, perfect for medium to high traffic areas
Made of 100% polypropylene
Contemporary geometric blue indoor/outdoor area rug
Available in a variety of sizes
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
|---|---|
| Colour | Blue |
| Pattern Type | Texturized |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.50 in |
| Assembled Length (in) | 66.93 in |
| Assembled Width (in) | 47.24 in |
| Assembled Weight (lb) | 7.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
| Product Use(s) | Indoor |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
