This paragraph should be hidden.
Ecarpet Gallery
10 ft
Please select a Assembled Width (ft) to view product availability.
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Add a lavish flair to your favourite room with ECARPETGALLERY Icelandic Shag
Soft, plush and durable rug perfect for your living room, bedroom, office, den
Made of 100% polyester
Contemporary, modern ivory indoor shag
Available in a variety of sizes
| Rug/Mat Type | Runners |
|---|---|
| Colour | Off-white |
| Pattern Type | Solid |
| Primary Material | Polyester |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 1.00 in |
| Assembled Length (in) | 59.84 in |
| Assembled Width (in) | 35.83 in |
| Assembled Weight (lb) | 7.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Shag |
| Product Use(s) | Indoor |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Rug/Mat Type | Runners | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | |
| Colour | Off-white | Off-white | Off-white | Off-white | Off-white | |
| Pattern Type | Solid | Texturized | Geometric | Geometric | Geometric |
