This paragraph should be hidden.

CWI Lighting
3
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Black Finish - Incandescent Bulb Not Included - Indoor (Dry Location)
cETLus Approved
Includes assembly instructions and hardware
Compatible with standard low voltage dimmer
| Part Number | 9904C16-3-101 |
|---|---|
| Lighting Type | Flushmount |
| Power Source | Hardwired |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wattage Rating (w) | 60 W |
| Light Bulb Type | Incandescent |
| Light Bulb Base Type | E26 - Medium Base |
| Product Use(s) | Lighting |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Advanced Features | Dimmable |
| Accessories List | Mounting Hardware Included |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Assembled Length (in) | 16 in |
| Assembled Width (in) | 16.00 in |
| Assembled Height (cm) | 27.94 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.92 ft |
| Assembled Height (in) | 11.00 in |
| Fixture Colour | Black |
| Number of Lights | 3 |
| Secondary Fixture Colour | Black |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Lighting Type | Flushmount | Flushmount | Flushmount | Flushmount | Flushmount | |
| Power Source | Hardwired | Hardwired | Hardwired/Plug In | Hardwired | Hardwired | |
| Voltage (V) | 120 V | 120 V | 120 V | 120 V | 120 V |
