This paragraph should be hidden.
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
This replacement tongue for the Rebellion™ XD ball mount is designed to mount onto the vertical shank of the mount. It has a 1-1/4" hole to accept a trailer ball with a 1-1/4" diameter shank. The Rebellion™ XD adjustable ball mount is a leap forward in cushion hitch technology. It provides more control, confidence and a more comfortable ride, all while protecting your towing system from jerking, jarring and rattling. The Rebellion™ XD is not included in this package and must be purchased separately.
Mounts onto CURT Rebellion XD adjustable shank
1-1/4" hole to accept a trailer ball shank
Constructed from cast steel for optimum strength
Protected by a dark grey teridium powder coat finish
Weight capacity limited to Rebellion XD ball mount
Includes tongue only (Rebellion XD, pins and trailer ball sold separately)
| Part Number | 45940 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (kg) | 0.00 kg |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (lb) | 0.00 lb |
| Hitch Class | Not Applicable |
| Package Depth (cm) | 19.05 cm |
| Package Depth (in) | 7.50 in |
| Package Height (cm) | 15.24 cm |
| Package Height (in) | 6.00 in |
|---|---|
| Package Weight (kg) | 3.40 kg |
| Package Weight (lb) | 7.50 lb |
| Package Width (cm) | 8.89 cm |
| Package Width (in) | 3.50 in |
| Primary Material | Steel |
| Receiver Type | 2" Square |
| Tongue Weight Rating Capacity (kg) | 0.00 kg |
| Tongue Weight Rating Capacity (lb) | 0.00 lb |
| Trailer Hitch Type | Rear Mount Hitch |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
