This paragraph should be hidden.








Pick up available 09:00 a.m., May 28
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Treat friends and family to soft-serve ice cream made fast and fresh at home! The Mix It In™ Soft Serve Ice Cream Maker by Cuisinart makes it easy to create your own unique flavours. Enjoy luscious ice cream, smooth sorbets, frozen yogurt, and frosty drinks blended to perfection in minutes. For the ultimate ice cream experience, mix in crushed treats from the built-in dispensers and drizzle on hot toppings from the warming cup!
Using all your go-to ingredients, you can create scrumptious ice cream, sorbet, frozen yogurt, and slushies
Add your ingredients and let the mixer do the work to create refreshing frosty treats in just minutes
Mix in crushed cookies, candies, and more from the 3 dispensers to create custom homemade desserts
Keep decadent fudge warm and top off all of your delicious frosty creations
Pre-chill the bowl, turn on the mixer, add ingredients, and serve a creamy delight in minutes
Experience more enjoyment and less cleanup with the mess-free serving spout, mix-in dispensers, and detachable freezer bowl, all designed for easy and quick cleanup
Dimensions: LxWxH11.00" x 9.40" x 17.70"
| Part Number | ICE-48NASC |
|---|---|
| Appliance Type | Yogurt Maker |
| Colour | White |
| Cups Capacity | 6 Cups |
| Wattage | 300 W |
| Advanced Features | Easy to Clean |
| Certifications | No Certifications |
| Assembled Height (in) | 19.68 in |
| Assembled Depth (in) | 12 3/8 in |
| Assembled Width (in) | 10.50 in |
| Assembled Weight (lb) | 14.6 lb |
|---|---|
| Advanced Features | Easy to Clean |
| Appliance Type | Yogurt Maker |
| Assembled Depth (cm) | 31.43 cm |
| Assembled Depth (ft) | 1.03 ft |
| Assembled Depth (in) | 12 3/8 in |
| Assembled Height (cm) | 49.98 cm |
| Assembled Height (ft) | 1.64 ft |
| Assembled Height (in) | 19.68 in |
| Assembled Weight (kg) | 6.62 kg |
| Assembled Weight (lb) | 14.6 lb |
| Assembled Width (cm) | 26.67 cm |
| Assembled Width (in) | 10.50 in |
| Assembled Width (mm) | 266.70 mm |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | White |
| Cups Capacity | 6 Cups |
| Package Depth (cm) | 27.94 cm |
| Package Depth (in) | 11.00 in |
| Package Height (cm) | 52.95 cm |
| Package Height (in) | 20.85 in |
| Package Weight (kg) | 7.43 kg |
| Package Weight (lb) | 16.38 lb |
| Package Width (cm) | 32.68 cm |
| Package Width (in) | 12.87 in |
| Product Model Number | ICE-48NASC |
| Wattage | 300 W |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Appliance Type | Yogurt Maker | Yogurt Maker | Yogurt Maker | Yogurt Maker | Yogurt Maker | Yogurt Maker | Yogurt Maker | Yogurt Maker | Yogurt Maker | Yogurt Maker |
| Colour | White | White | Stainless Steel | Stainless Steel | Silver | Silver | White | White | Silver | Silver |
| Cups Capacity | 6 Cups | 6 Cups | Not Applicable | Not Applicable | 3 Cups | 3 Cups | 1 Cup | 1 Cup | 2 Cups | 2 Cups |
Subtotal for 3 items$314.88$419.91

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

