This paragraph should be hidden.
TASC
Out of stock at Leduc, AB
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Easy to grow, beautiful selections, healthy varieties
Ranunculus flowers yield an impressive harvest when placed in ideal conditions
Growing Height: 12-18"
| Part Number | MIS0079 |
|---|---|
| Planting Season | Spring |
| Bloom Time | Spring to Summer |
| Maximum Germination Time (day) | 30 d |
| Minimum Germination Time (day) | 10 d |
| Maximum Planting Temperature (°C) | 21.00 °C |
| Minimum Planting Temperature (°C) | 1.00 °C |
| Hardiness | Deer Resistant |
| Life Cycle | Perennial |
| Net Weight (kg) | 0.68 kg |
| Package Form | Bag |
|---|---|
| Growing Height (cm) | 35.00 cm |
| Location | Full Shade |
| Number of Pieces | 15 |
| Package Depth (in) | 2.36 in |
| Package Height (in) | 8.66 in |
| Package Weight (lb) | 1.50 lb |
| Package Width (in) | 6.50 in |
| Plant Hardiness Zone | 8, 9 |
| Region | Atlantic, Central Canada, Prarie Provinces, The North, West Coast |
| Tree and Shrub Type | Deciduous |
| Wildlife Attracted | Bees |
