This paragraph should be hidden.
Proudly Canadian
Brother
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Brother Easy-to-Use Portable Label Maker is a home and office on-the-go labeller
Qwerty keyboard
Easy view display
3 fonts, 14 frames, and 250 symbols
Built-in memory for repeat labelling
Uses 12mm tape
Model #: PTH110 P Touch
| Part Number | BRO-PTH110 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 28.60 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.94 ft |
| Assembled Height (in) | 11.26 in |
| Assembled Length (cm) | 10.40 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.34 ft |
| Assembled Length (in) | 4.09 in |
| Assembled Weight (kg) | 1.90 kg |
| Assembled Weight (lb) | 4.19 lb |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 19.00 cm |
| Assembled Width (in) | 7.48 in |
| Assembled Width (mm) | 190.00 mm |
| Backlight Colour | Not Applicable |
| Batteries Required Quantity | 6 |
| Battery Technology | Alkaline |
| Battery Type/Battery Size | AA |
| Colour | Grey |
| Compatibility | Combination |
| Connectivity | USB Cord |
| Cord Length (cm) | 0.00 cm |
| Cord Length (ft) | 0.00 ft |
| Cord Length (in) | 0.00 in |
| Electrical Frequency | 0 |
| Key Switch Type | Mechanical |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Keyboard Shape | Conventional |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Keys | 60 |
| Operating System | Open Source |
| Package Depth (cm) | 10.40 cm |
| Package Depth (in) | 4.09 in |
| Package Height (cm) | 28.60 cm |
| Package Height (in) | 11.26 in |
| Package Weight (kg) | 1.90 kg |
| Package Weight (lb) | 4.19 lb |
| Package Width (cm) | 19.00 cm |
| Package Width (in) | 7.48 in |
| Range (ft) | 0.00 ft |
| Range (m) | 0.00 m |
| Style of Keyboard | Wireless |
| Wattage | 0 W |
| Wireless Connectivity (GHz) | 0.00 GHz |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | No Accessories Included | |||||
| Advanced Features | No Advanced Features | |||||
| Assembled Height (cm) | 28.60 cm |
Originally posted on brother-usa.com
Originally posted on brother-usa.com
Originally posted on brother-usa.com
Originally posted on brother-usa.com
Originally posted on brother-usa.com
