Size: P275/45R20 110V
Part: #166501021
Buy Online :
Pick up at Leduc, AB
Pick up between May 9 - May 13
Quantity updated to 4
Also Find It in Store:
Add to Registry
Mud And Snow Rated
  • Engineered to take on water while maintaining grip
  • Stronger materials added for extended tread life
  • Wheels sold separately
Part Number 166501021
Mileage Rating 115000 km
Speed Rating V
Load Index - Single 110
Winter Rated No
Aspect Ratio Percent 45.00
Wheel Diameter 20 in
Load Range XL
Ply Rating 2
Run Flat No
Prefix Code P
Wheel Width Max 10.5 in
Exclusive Winter Use No
M+S Rated Yes
Maximum Inflation Pressure 50 psi
Sidewall Style BL
Size P275/45R20 110V
Tire Width 275 mm
UTQG 740/A/A
UTQG Temperature Rating A
UTQG Traction Rating A
Weight 39.308 lb
Wheel Width Min 8.5 in