Size: P275/45R20 95H
Part: #110070702
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.
Part Number 110070702
Speed Rating H
Load Index - Single 95
Winter Rated No
Aspect Ratio Percent 45.00
Wheel Diameter 20 in
Load Range XL
Run Flat No
Prefix Code P
Wheel Width Max 10 in
Exclusive Winter Use No
M+S Rated Yes
Maximum Inflation Pressure 51 psi
Sidewall Style VSB
Size P275/45R20 95H
Tire Width 275 mm
UTQG 820//
Weight 36.927 lb
Wheel Width Min 8.5 in