Size: LT295/70R17 121S
Part: #2020859
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.
Mud And Snow Rated
  • Circumferential grooves help resist hydroplaning and provide superior wet traction
  • Wheels sold separately
Part Number 2020859
Speed Rating S
Load Index - Single 121
Load Index - Dual 118
Winter Rated Yes
Aspect Ratio Percent 70.00
Wheel Diameter 17 in
Load Range E
Ply Rating 10
Run Flat No
Prefix Code LT
Wheel Width Max 10 in
Exclusive Winter Use No
M+S Rated Yes
Maximum Inflation Pressure 80 psi
Sidewall Style BSW
Size LT295/70R17 121S
Tire Width 295 mm
UTQG 0//
Weight 62.245 lb
Wheel Width Min 7.5 in