Size: LT265/70R17 121S
Part: #110133530
Buy Online :
Pick up at Leduc, AB
Pick up between May 7 - May 11
Quantity updated to 4
New digital payments available on checkout page:
Mud And Snow Rated
  • EdgeTec Grooves create more void area to help expel dirt and mud
  • Main grooves provide excellent drainage to combat hydroplaning and deliver better wet braking
  • Triple 3D sipes help retain block stiffness for longer more even wear
  • Handles heavy loads at highway speeds and delivers outstanding durability
  • Wheels sold separately
Part Number 110133530
Mileage Rating 0 km
Speed Rating S
Load Index - Single 121
Load Index - Dual 0
Winter Rated Yes
Aspect Ratio Percent 70.00
Wheel Diameter 17 in
Load Range E
Ply Rating 10
Run Flat No
Prefix Code LT
Wheel Width Max 8.5 in
Exclusive Winter Use No
M+S Rated Yes
Maximum Inflation Pressure 80 psi
Sidewall Style BSW
Size LT265/70R17 121S
Tire Width 265 mm
UTQG 0/A/A
UTQG Temperature Rating A
UTQG Traction Rating A
Weight 50.371 lb
Wheel Width Min 7 in
Standard Tire Care Guarantee
Tire Replacement Advantage
You can opt in when booking your installation appointment online, then pay (or opt out) in store.
CoverageStandard Tire Care GuaranteeTire Replacement Advantage
Manufacturer defects or damage replacementPro-Rated
Availability
Non-repairable road hazard damage replacementPro-Rated
Availability
1 year spare tire change service
unavailability
6-year warranty from the date of purchase
Repairable road hazard damage repair
New rubber valve stems
30 day customer satisfaction guarantee
View Tire Warranty Information
Online Ordering:
  • Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
  • Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
  • Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
  • Online Ordering Information.
Returns:
  • Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
  • Some products are non-refundable and non-exchangeable
Reviews
Rating Snapshot
Select a row below to filter reviews.
151 reviews with 5 stars.
32 reviews with 4 stars.
4 reviews with 3 stars.
3 reviews with 2 stars.
4 reviews with 1 star.
Overall Rating
4.7
49 out of 54 (91%) reviewers recommend this product
Review this product
Select to rate the item with 1 star. This action will open submission form.
Select to rate the item with 2 stars. This action will open submission form.
Select to rate the item with 3 stars. This action will open submission form.
Select to rate the item with 4 stars. This action will open submission form.
Select to rate the item with 5 stars. This action will open submission form.
Adding a review will require a valid email for verification
Filter Reviews
  • satisfaction
  • purchase
  • performance
  • price
  • volume
  • snow
  • quality
  • durability
1 to 5 of 194 Reviews.
1 – 5 of 194 Reviews
Great Everything
4 months ago
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Yokohama Tire Canada Website
Pneus d'hiver pour quadriporteur ET4 CRUISE 10 pou
5 months ago
Yes, I recommend this product.
Good tire.
5 months ago
Helpful?
G015 Tires
6 months ago
No, I do not recommend this product.
The king of all MT tires
8 months ago
1 – 5 of 194 Reviews
Questions
1 - 10 of 17 Questions
Q: what ply is a 235 65 17
4 years ago
3 Answers
    4 years ago
    Helpful?
Q: Are these LT or P at 275-65-18 for 2016 F-150?
5 years ago
3 Answers
  • A: No
    5 years ago
  • YOKOHAMA TIRE
2 Answers
Q: Has anyone fitted these tires on a Subaru Outback Gen 3, 2003-2009? I am reading that these tires might fit the stock 17" rims.
2 Answers
Q: what is the weight of these tires? How many pounds each?
2 years ago
1 Answer
    2 years ago
Q: Please tell me about the warranty product
1 Answer
  • YOKOHAMA TIRE
Q: I have a 2012 ram 1500 with a leveler kit put on it 3" in front and 2" in the rear and spacer on it can I put 35x12.50R20