Size: LT245/75R17 121S
Part: #04509880000
Buy Online :
Available at nearby stores :
Quantity updated to 4
New digital payments available on checkout page:
Also Find It in Store:
Add to Registry
Mud And Snow Rated
Accepts Studs
  • Aggressive all-terrain and all-weather tire for light trucks, crossovers and SUVs
  • High-density full depth sipes provide enhanced wet and snow traction performance
  • Wheels sold separately
Part Number 04509880000
Mileage Rating 80000 km
Speed Rating S
Load Index - Single 121
Load Index - Dual 118
Winter Rated Yes
Aspect Ratio Percent 75.00
Wheel Diameter 17 in
Load Range E
Ply Rating 10
Run Flat No
Prefix Code LT
Wheel Width Max 7.5 in
Exclusive Winter Use No
M+S Rated Yes
Maximum Inflation Pressure 80 psi
Sidewall Style RWL
Size LT245/75R17 121S
Tire Width 245 mm
UTQG 640/A/B
UTQG Temperature Rating B
UTQG Traction Rating A
Weight 48.501 lb
Wheel Width Min 6 in