Size: P265/60R20 121R
Part: #2370293
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.
Product Details
Snow Peak Rated
Accepts Studs
  • Improved ice traction with the latest 3D Sipe and diagonal centre block groove
  • New tread compound improves wear performance and offer more mileage
  • Optimized structure and design offers higher load durability
  • Wheels sold separately
Part Number 2370293
Speed Rating R
Load Index - Single 121
Winter Rated Yes
Aspect Ratio Percent 60.00
Wheel Diameter 20 in
Prefix Code P
Wheel Width Max 9.5 in
Exclusive Winter Use Yes
M+S Rated No
Maximum Inflation Pressure 80 psi
Sidewall Style BSW
Size P265/60R20 121R
Tire Width 265 mm
UTQG 720/A/
UTQG Traction Rating A
Weight 54.035 lb
Wheel Width Min 7.5 in