This paragraph should be hidden.
Vanguard
Out of stock at Leduc, AB
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The VanGuard Wire Leader is an essential piece of fishing tackle for anglers who prioritize durability and strength. Engineered to handle up to 30 lbs, this pack of fishing leaders is ideal for various fishing setups, providing a secure and reliable connection for all your fishing adventures.
Weight: 30 lbs
Size: 12"
Assorted 15 Pack
| Part Number | VWLB-15/CA |
|---|---|
| Advanced Features | Corrosion Resistant |
| Colour | Black |
| Leader Length (mm) | 304.80 mm |
| Leaders Length (cm) | 30.48 cm |
| Leaders Length (in) | 12.00 in |
| Line Test (kg) | 13.61 kg |
| Line Test (lbs) | 30.00 lb |
| Line/Leader Material | Other |
| Number of Pieces | 15 |
| Package Depth (cm) | 30.80 cm |
|---|---|
| Package Depth (in) | 12.13 in |
| Package Form | Bag |
| Package Height (cm) | 0.50 cm |
| Package Height (in) | 0.20 in |
| Package Weight (kg) | 0.04 kg |
| Package Weight (lb) | 0.08 lb |
| Package Width (cm) | 10.20 cm |
| Package Width (in) | 4.02 in |
| Product Length (in) | 12.00 in |
| Product Use(s) | Ice Fishing, Open Water Fishing |
| Species | Northern Pike, Muskie |
