This paragraph should be hidden.
Vanguard
Out of stock at Leduc, AB
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Ensure reliable and secure connections during your fishing trips with the VanGuard Brass Snap Swivels. Designed to minimize line twists, these swivels are a dependable choice for anglers seeking smooth and hassle-free performance.
Solid brass swivels with safety snaps for secure connections and reduced line twist
Quality components
Superior value
| Part Number | V1700SP-5/CA |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Number of Pieces | 5 |
| Package Depth (cm) | 0.60 cm |
| Package Depth (in) | 0.24 in |
| Package Form | Other |
| Package Height (cm) | 9.60 cm |
| Package Height (in) | 3.78 in |
| Package Weight (kg) | 0.01 kg |
| Package Weight (lb) | 0.01 lb |
| Package Width (cm) | 5.00 cm |
|---|---|
| Package Width (in) | 1.97 in |
| Primary Colour | Other |
| Product Size Included | #5 |
| Product Use(s) | Open Water Fishing |
| Snap Style | Other |
