This paragraph should be hidden.
Up Seat
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Upseat Changing Pad makes diaper changes a breeze with its wipe-clean, water-resistant surface, ensuring a hygienic space for you and your little one. Combining comfort and durability, its soft yet durable design is built to last while keeping your baby comfortable. Plus, the innovative Grippy Feet, non-slip bottom keeps the pad securely in place, providing a stable and safe environment for your baby during every change.
Contoured design for added comfort and safety
Soft and squishy
Non-slip "grippy" design
Made of 100% non-toxic materials
Easy-to-clean
Liquid-resistant
Safety buckle
Colour: Coconut
| Part Number | 801 |
|---|---|
| Bed Mattress Size | Not Applicable |
| Assembled Width (in) | 17.99 in |
| Assembled Thickness (in) | 3.94 in |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Colour | Coconut |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 50 lb |
| Material(s) | Polyurethane Foam |
| Inflation Method | Self Inflating |
| Product Use(s) | Not Applicable |
| Advanced Features | Assembly Not Required |
|---|---|
| Age Group(s) | Infant (3-12 Months) |
| Assembled Height (in) | 3.74 in |
| Assembled Weight (lb) | 4.6 lb |
| Inflation Height Style | Single High |
