This paragraph should be hidden.








Pick up available 05:30 p.m., May 28
Only 2 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The carefully designed onBoard™ FLX offers four adjustable harness heights and three buckle positions ensuring a better fit throughout your child's journey from 4 to 35.5 pounds. Smaller babies get the extra support they need with plush head and body inserts made with comfy fabrics. And, as your baby grows, these inserts can be easily removed, adapting to their changing needs. Designed for a better reclined body position, the onBoard™ FLX provides the utmost comfort and security during every ride.
Features 4 harness heights spaced right for a better fit from tiny to tall
Rear-facing car seat for infants weighing 4-35.5 lbs (1.8-16.1 kg)
Lightweight and easy to carry for comfortable traveling
One-pull harness adjustment gives baby a secure fit
Buckle can be adjusted in two ways to find the best position for your child
Extra newborn support with head and body inserts that can be removed as baby grows
Stay in car base makes it easy to snap in car with one simple click
QuickClick design means you can conveniently attach the car seat to any compatible stroller in a single click (stroller sold separately)
To ensure the safety of our littlest customers, ALL Car Seats and Travel Systems are Final Sale.
| Part Number | 22242CHAY |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Adjustable Handle, Connects to Stroller, Removable Adjustable Base |
| Assembled Height (cm) | 63.50 cm |
| Assembled Height (ft) | 2.08 ft |
| Assembled Height (in) | 25.00 in |
| Assembled Length (cm) | 73.66 cm |
| Assembled Length (ft) | 2.42 ft |
| Assembled Length (in) | 29.00 in |
| Assembled Weight (kg) | 5.00 kg |
| Assembled Weight (lb) | 11.02 lb |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 40.64 cm |
| Assembled Width (in) | 16.00 in |
| Assembled Width (mm) | 406.40 mm |
| Backrest Type | Not Applicable |
| Buckle Type | Multi-position |
| Certifications | Transport Canada Approved |
| Colour | Grey |
| Direction | Rear-Facing |
| Maximum Height (cm) | 81.00 cm |
| Maximum Height (ft) | 2.66 ft |
| Maximum Height (in) | 31.89 in |
| Maximum Weight Capacity (g) | 15910.00 g |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 15.91 kg |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 35.08 lb |
| Minimum Height (cm) | 48.00 cm |
| Minimum Height (in) | 18.90 in |
| Minimum Weight Capacity (kg) | 1.82 kg |
| Minimum Weight Capacity (lb) | 4.01 lb |
| Number of Headrest setting | 1 |
| Number of Heights Available | 1 |
| Number of Recline Positions | 0 |
| Package Depth (cm) | 35.56 cm |
| Package Depth (in) | 14.00 in |
| Package Height (cm) | 25.00 cm |
| Package Height (in) | 9.84 in |
| Package Weight (kg) | 5.45 kg |
| Package Weight (lb) | 12.02 lb |
| Package Width (cm) | 43.82 cm |
| Package Width (in) | 17.25 in |
| Shelf Life (year) | 8 yr |
| Type of Child Safety Seat | Portable |
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | |
| Advanced Features | Adjustable Handle, Connects to Stroller, Removable Adjustable Base | Adjustable Headrest, Airplane Use, Armrests, Cup Holder, Five Point Safety Harness, Proper Installation Indicator | Adjustable Headrest, Airplane Use, Armrests, Cup Holder, Five Point Safety Harness, Machine Washable for Cover, Proper Installation Indicator, Removable Back | Side Impact Protection, Removable Back, Removable Adjustable Base, Proper Installation Indicator, LATCH Compatible, Armrests, Adjustable Headrest, Cup Holder, Five Point Safety Harness | |
| Assembled Height (cm) | 63.50 cm | 54.61 cm | 6.32 cm | 67.10 cm |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.