This paragraph should be hidden.
10 ft
8 ft
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Bring contemporary style to your space with the Safavieh Sonoma 376 Ivory/Grey Rug. The rug’s modern-chic palette of grey, blue, and ivory instantly refreshes any room. Soft synthetic yarns in a medium 0.5" pile ensure lasting beauty and comfort underfoot. Available in multiple sizes, this power-loomed polyester rug can add a splash of colour without overpowering your existing décor. The ideal balance of fashion and function, the Safavieh Sonoma can infuse both refinement and colour into your home.
Safavieh Sonoma 376 Rug elevates the aesthetic of any interior traditional to contemporary
Modern-chic palette of grey, blue, and ivory
Soft synthetic yarns in a medium pile for class that lasts
Comes in various sizes
Power loomed 100% polyester pile
Pile height: 0.5" (1.2 cm)
| Part Number | SON376A-8 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Opal |
| Pattern Type | Persian |
| Primary Material | Polyester |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.39 in |
| Assembled Length (in) | 119.52 in |
| Assembled Width (in) | 95.64 in |
| Assembled Weight (lb) | 35.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 10 ft |
| Assembled Width (ft) | 8 ft |
$974.94$997.97
