This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Safavieh Cascade 174 Area Rug, Cream/Silver, brings subtle sophistication to any room with its earthy hues and plush cut pile. This large 8 x 10 feet rectangle rug is power loomed from soft synthetic polyester and polypropylene yarns, creating a 0.8-inch pile height perfect for adding comfort underfoot. With its organic textures and veiled imagery, the Cascade rug collection captures an ultra-chic style. Place this versatile area rug in your living room, bedroom, or entryway to add a touch of modern farmhouse flair.
Earthy hues and a plush cut pile create the perfect canvas for the ultra-chic style of the Safavieh Cascade 174 Area Rug
Subtle sophistication of veiled imagery and organic textures is beautifully captured in the Cascade Rug Collection
Made using soft synthetic yarns
Large rectangle
Power loomed 75% polyester and 25% polypropylene
Pile Height: 0.8" (2 cm)
Package Size: 95" L x 9" W x 9" H (241.3 x 22.8 x 22.8 cm)
Product Size: 8' x 10' (2.4 x 3 m)
| Part Number | CSC174A-8 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Opal |
| Pattern Type | Texturized |
| Primary Material | Polyester |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.79 in |
| Assembled Length (in) | 119.64 in |
| Assembled Width (in) | 95.64 in |
| Assembled Weight (lb) | 33.99 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 10 ft |
| Assembled Width (ft) | 8 ft |
