Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.





Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Inspired by the luxurious contemporary style at a resort in the Maldives, this Safavieh Arcata Round Table turns any outdoor gathering into a chic soiree. Crafted with natural acacia wood and brass metal details, it’s a contemporary classic for outdoor living.
Inspired by the luxurious contemporary style at a resort in the Maldives, this table turns any outdoor gathering into a chic soiree
Crafted with natural acacia wood and brass metal details, it’s a contemporary classic for outdoor living
Colour: Natural
Weight capacity: 99 lb (45 kg)
Size: 35.4" x 35.4" x 29.1" (89.9 x 89.9 x 73.9 cm)
| Part Number | PAT6735A |
|---|---|
| Colour | Brown |
| Shape | Rectangle |
| Material(s) | Wood |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 100 lb |
| Certifications | No Certifications |
| Assembled Height (in) | 29.10 in |
| Assembled Depth (in) | 35 3/8 in |
| Assembled Width (in) | 35.40 in |
| Assembled Weight (lb) | 24.3 lb |
|---|---|
| Package Height (in) | 6.00 in |
| Package Depth (in) | 44.00 in |
| Package Width (in) | 33.00 in |
| Package Weight (lb) | 30.00 lb |
Only Show Differences | |||||
| Ratings | |||||
| Colour | Brown | ||||
| Shape | Rectangle | Square | Rectangle | Square | |
| Material(s) | Wood | Glass | Engineered Wood, Laminated, MDF | Metal |