This paragraph should be hidden.

Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Rubbermaid Microfibre Flat Spin Mop Floor Cleaning System comes with a collapsible easy-wringing mop handle, a microfibre mop head that removes 99% of dust & allergens, and a lightweight wringing mop bucket with scrubbing panels.
Pump the handle up and down to activate the spinning that washes the mop head clean for hands-free rinsing and wringing
Pump the handle up and down to activate the spinning that washes the mop head clean for hands-free rinsing and wringing
This spin mop is lightweight and compact, and bucket is designed with a handle for easy carry and store
Mop is designed for use on wood, laminate, vinyl, tile, stone, and more
Highly absorbent microfibre mop head lifts and locks dust, dirt, allergens
Microfibre mop pad is reusable and machine washable, so you'll never run out of refills
This mop is designed to easily break down for storage in it's own bucket
Pack includes mop handle pole, mop head, microfibre mop head pad, bucket and instructions
Mop Head Refill SKU: 142-5877
| Part Number | 2104526 |
|---|---|
| Mop Type | Flat |
| Handle Length (in) | 55.51 in |
| Primary Material | Synthetic Fibers |
| Handle Material | Metal Handle |
| Handle Colour | Grey |
| Mop Head Colour | White |
| Number of Pieces | 1 |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Refill Available |
| Consumer Pack Size | 1 |
|---|---|
| Assembled Height (in) | 11.30 in |
| Assembled Length (in) | 55.51 in |
| Assembled Width (in) | 11.73 in |
| Assembled Weight (lb) | 7.36 lb |
| Handle Diameter (in) | 0.79 in |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Refill Available |
| Assembled Height (cm) | 28.70 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.94 ft |
| Assembled Height (in) | 11.30 in |
| Assembled Length (cm) | 141.00 cm |
| Assembled Length (ft) | 4.63 ft |
| Assembled Length (in) | 55.51 in |
| Assembled Weight (kg) | 3.34 kg |
| Assembled Weight (lb) | 7.36 lb |
| Assembled Width (cm) | 29.80 cm |
| Assembled Width (in) | 11.73 in |
| Assembled Width (mm) | 297.99 mm |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Duty Rating | Medium Duty |
| Handle Colour | Grey |
| Handle Diameter (cm) | 2.00 cm |
| Handle Diameter (in) | 0.79 in |
| Handle Length (cm) | 141.00 cm |
| Handle Length (in) | 55.51 in |
| Handle Material | Metal Handle |
| Mop Head Colour | White |
| Mop Type | Flat |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 50.00 cm |
| Package Depth (in) | 19.69 in |
| Package Height (cm) | 29.50 cm |
| Package Height (in) | 11.61 in |
| Package Weight (kg) | 3.34 kg |
| Package Weight (lb) | 7.36 lb |
| Package Width (cm) | 30.00 cm |
| Package Width (in) | 11.81 in |
| Primary Material | Synthetic Fibers |
Only Show Differences | ||||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Mop Type | Flat | Flat | Flat | Flat | Spray Mop | Spray Mop | Flat | Flat | Twist | Twist |
| Handle Length (in) | 55.51 in | 55.51 in | 50.79 in | 50.79 in | 0.00 in | 0.00 in | 55.51 in | 55.51 in | 50.39 in | 50.39 in |
| Primary Material | Synthetic Fibers | Synthetic Fibers | Synthetic Fibers | Synthetic Fibers | Synthetic Fibers | Synthetic Fibers | Synthetic Fibers | Synthetic Fibers | Synthetic Fibers | Synthetic Fibers |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars

Originally posted on influenster.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on Rubbermaid
Originally posted on Rubbermaid
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Rubbermaid

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.