This paragraph should be hidden.


Out of stock at Leduc, AB
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Royal Oak Minit Lite Instant Lighting Charcoal Briquets are infused with lighter fluid so they light instantly with just a match or lighter. Ready to cook in minutes and without any lighter fluid. Made in the USA from the finest hardwoods and featuring our patented fast-start ridge design for superior air flow and consistent temperatures. Experience the classic smoky, wood-fired BBQ flavour you know and love at home or on-the-go at a tailgate or campsite.
LIGHTS INSTANTLY: Each briquet is already infused with lighter fluid for easy lighting; no additional lighter fluid needed
READY IN MINUTES: Ready to cook in 10 minutes and ideal for hamburgers, steaks, sausage and other fast cooks in the backyard or on-the-go at tailgates and campsites
PATENTED RIDGE BRIQUET: The fast start ridge design lights fast, has superior airflow and consistent temperatures
CLASSIC BBQ FLAVOUR: Get the authentic savory, smoky flavor that you love on beef, pork, chicken, seafood, and vegetables
Charcoal briquets made in the USA from sustainably sourced American hardwoods and other quality ingredients
| Part Number | 800002820 |
|---|---|
| Log/Starter/Pellet Type | BBQ Charcoal |
| Fireplace Types | Outdoor |
| Wood Type (s) | Oak |
| Form | Bag |
| Net Weight (lb) | 6.50 lb |
| Assembled Length (in) | 17.00 in |
| Primary Material | Charcoal |
| Heating Substrate | Not Applicable |
| Moisture Content Percentage | 5 |
| Advanced Features | No Advanced Features |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (cm) | 43.18 cm |
| Assembled Length (ft) | 1.42 ft |
| Assembled Length (in) | 17.00 in |
| Assembled Weight (kg) | 2.95 kg |
| Assembled Weight (lb) | 6.50 lb |
| Fireplace Types | Outdoor |
| Form | Bag |
| Heating Substrate | Not Applicable |
| Log/Starter/Pellet Type | BBQ Charcoal |
| Moisture Content Percentage | 5 |
| Net Weight (g) | 2950.00 g |
| Net Weight (kg) | 2.95 kg |
| Net Weight (lb) | 6.50 lb |
| Package Depth (cm) | 13.97 cm |
| Package Depth (in) | 5.50 in |
| Package Height (cm) | 43.18 cm |
| Package Height (in) | 17.00 in |
| Package Weight (kg) | 2.95 kg |
| Package Weight (lb) | 6.50 lb |
| Package Width (cm) | 17.78 cm |
| Package Width (in) | 7.00 in |
| Primary Material | Charcoal |
| Wood Type (s) | Oak |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Log/Starter/Pellet Type | BBQ Charcoal | BBQ Charcoal | ||||
| Fireplace Types | Outdoor | Outdoor | ||||
| Wood Type (s) | Oak | Oak |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.