This paragraph should be hidden.


Root Farm
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Root Farm
Root Farm's pH test kit makes it easy to check the acidity of your soil and help your plants grow healthy. With these 30 mL dropper bottles containing both pH up and pH down solutions, you can raise or lower your soil's pH to the ideal range for different plant types. Simply follow the simple instructions, add a few drops to a soil sample, and compare the colour change to the pH colour chart - it's that straightforward.
Root Farm pH Test Kit allows you test the pH balance to achieve the optimal growing environment
Accurate pH testing kit, trusted by experienced growers
Developed by leading innovators in hydro growing
Delivers greater accuracy than pH strips
Includes pH Test Kit indicator and pH Test vial with cap
| Part Number | 10101-10140 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 8.60 cm |
| Assembled Height (cm) | 8.60 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.28 ft |
| Assembled Height (ft) | 0.28 ft |
| Assembled Height (in) | 3.39 in |
| Assembled Height (in) | 3.39 in |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 3.30 cm |
| Assembled Length (cm) | 3.30 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.11 ft |
| Assembled Length (ft) | 0.11 ft |
| Assembled Length (in) | 1.30 in |
| Assembled Length (in) | 1.30 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.03 kg |
| Assembled Weight (kg) | 0.03 kg |
| Assembled Weight (lb) | 0.07 lb |
| Assembled Weight (lb) | 0.07 lb |
| Assembled Width (cm) | 5.90 cm |
| Assembled Width (cm) | 5.90 cm |
| Assembled Width (in) | 2.32 in |
| Assembled Width (in) | 2.32 in |
| Assembled Width (mm) | 59.00 mm |
| Assembled Width (mm) | 59.00 mm |
| Colour | White |
| Colour | White |
| Cord Length (cm) | 0.00 cm |
| Cord Length (cm) | 0.00 cm |
| Cord Length (ft) | 0.00 ft |
| Cord Length (ft) | 0.00 ft |
| Cord Length (in) | 0.00 in |
| Cord Length (in) | 0.00 in |
| Growing Height (cm) | 0.00 cm |
| Growing Height (cm) | 0.00 cm |
| Growing Height (in) | 0.00 in |
| Growing Height (in) | 0.00 in |
| Indicator Light Type | No Indicator Light |
| Indicator Light Type | No Indicator Light |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Tray Slots | 0 |
| Number of Tray Slots | 0 |
| Package Depth (cm) | 3.30 cm |
| Package Depth (cm) | 3.30 cm |
| Package Depth (in) | 1.30 in |
| Package Depth (in) | 1.30 in |
| Package Height (cm) | 8.60 cm |
| Package Height (cm) | 8.60 cm |
| Package Height (in) | 3.39 in |
| Package Height (in) | 3.39 in |
| Package Weight (kg) | 0.03 kg |
| Package Weight (kg) | 0.03 kg |
| Package Weight (lb) | 0.07 lb |
| Package Weight (lb) | 0.07 lb |
| Package Width (cm) | 5.90 cm |
| Package Width (cm) | 5.90 cm |
| Package Width (in) | 2.32 in |
| Package Width (in) | 2.32 in |
| Primary Material | Plastic |
| Primary Material | Plastic |
| Vegetable Type | Cherry Tomatoes, Flowers, Herbs, Salad Greens, Cherry Tomatoes, Flowers, Herbs, Salad Greens |
| Vegetable Type | Cherry Tomatoes, Flowers, Herbs, Salad Greens, Cherry Tomatoes, Flowers, Herbs, Salad Greens |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.