This paragraph should be hidden.








Pick up available 02:30 p.m., May 27
Only 6 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Experience the Monster Jam action in your hands with the Smash & Bash Grave Digger RC. This 1:15 scale remote control Monster jam monster truck can take the heat, running into walls and obstacles, indoors and outdoors. With soft rubber tires, authentic graphics and details, pull off epic maneuvers like you are driving the real thing with the full function, easy-to-use remote control, requires 2 AAA batteries (not included). The more you crash, the more smashed your RC becomes to perform stunts and spins. Go from wrecked to repaired with a press of a button from repeatable play. With 2.4GHz frequency, you can race up to six toy vehicles at once and control the Smash & Bash Grave Digger remote truck from up to 200 feet away for up to 20 minutes on a single charge via USB-C. With so many other Monster Jam trucks and remote control cars to collect, add Grave Digger, Megalodon, El Toro Loco and more (each sold separately) to your collection and race them all! Rev up your Monster Jam toys and get ready to experience the dirt-flying, car-crushing action of Monster Jam at home to ignite passion and adventure in any fan!
Smash and Bash Grave Digger RC: This 1:15 scale remote control monster truck features authentic Grave Digger styling, soft rubber tires, and rugged body detailing, for high-impact play
Interactive Smash Mode: The truck transforms on impact, compressing into a “smashed” state after crashing into walls and obstacles, executing spins, tumbles, and stunts with ease
One-Touch Repair Function: The truck automatically resets to its original form, with the press of a button, ready for more action and durable enough for continuous play, both indoors and outdoors
Full Function Remote Control: RC is USB-C rechargeable with 20 minutes of constant play, controller requires 2 AAA batteries (not included)
Toys for 3 Year Old Boys and Girls: Monster truck for boys and girls ages 3 and up; making it a great holiday or birthday gift for kids. Monster Jam trucks, RC truck, RC cars and, toy cars are at the top of kids’ toy figures and playsets!
Includes: 1 Smash & Bash Grave Digger RC
| Part Number | 6072500 |
|---|---|
| Accessories List | Battery, Battery Charger |
| Advanced Features | Rechargable Battery |
| Age Group | 3+ |
| Batteries Required Quantity | 2 |
| Battery Technology | Lithium Iron |
| Battery Type/Battery Size | AAA |
| Colour | Multicolour |
| Number of Pieces | 2 |
| Package Depth (cm) | 25.40 cm |
| Package Depth (in) | 10.00 in |
|---|---|
| Package Height (cm) | 24.77 cm |
| Package Height (in) | 9.75 in |
| Package Weight (kg) | 1.32 kg |
| Package Weight (lb) | 2.90 lb |
| Package Width (cm) | 38.10 cm |
| Package Width (in) | 15.00 in |
| Remote Control Range (ft) | 98 ft |
| Remote Control Range (m) | 30 m |
| Remote Control Toy Scale | 1:15 |
| Remote Control Toy Speed (km/h) | 7 km/h |
| Remote Control Transmitter Frequency (Mhz) | 2420.00 MHz |
Subtotal for 2 items$87.98
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
No, I do not recommend this product.
Originally posted on Spin Master
No, I do not recommend this product.
Originally posted on Spin Master

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.
