This paragraph should be hidden.







Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Introduce your little one to the world of sports with the VTech GM Centre, a dynamic interactive toy designed for children aged 12-36 months. This engaging sports centre allows toddlers to practice basketball and soccer, helping to develop their motor skills while having fun. The animated scoreboard and motivating phrases keep young athletes excited and encouraged as they play.
Score big with this versatile sports centre, where little ones can practice basketball or soccer
Get mini muscles moving right away with the included balls, using the basketball to encourage little arms and hands and the soccer ball to exercise legs and feet
Keep focus on the game and let the animated scoreboard's smart sensors automatically count each basket or goal on the LED screen
Motivating phrases like, 'you’re amazing' inspire athletes to keep playing
Get a fine-motor workout with buttons to press, gears that turn and a trophy that slides back and forth
Explore shapes, colours, numbers and sports, or bop along to catchy tunes
Intended for ages 12-36 months
Requires 3 AA batteries. Batteries included for demo purposes only. New batteries recommended for regular use
| Part Number | 80-533506 |
|---|---|
| Accessories List | Battery |
| Accessories List | Battery |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group | 1+ |
| Age Group | 1+ |
| Battery Type/Battery Size | AA |
| Battery Type/Battery Size | AA |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
|---|---|
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Consumer Pack Size | 2 |
| Consumer Pack Size | 2 |
| Language | French |
| Language | French |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 12.50 cm |
| Package Depth (cm) | 12.50 cm |
| Package Depth (in) | 4.92 in |
| Package Depth (in) | 4.92 in |
| Package Height (cm) | 40.60 cm |
| Package Height (cm) | 40.60 cm |
| Package Height (in) | 15.98 in |
| Package Height (in) | 15.98 in |
| Package Weight (kg) | 2.70 kg |
| Package Weight (kg) | 2.70 kg |
| Package Weight (lb) | 5.95 lb |
| Package Weight (lb) | 5.95 lb |
| Package Width (cm) | 55.00 cm |
| Package Width (cm) | 55.00 cm |
| Package Width (in) | 21.65 in |
| Package Width (in) | 21.65 in |
| Primary Material | Plastic |
| Primary Material | Plastic |
| Theme | No Theme |
| Theme | No Theme |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.