Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.



Vendor Brand
Pick up available 09:00 a.m., May 13
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Vendor Brand
Ms. Rachel Potty Time with Bean, 11” Plush Teddy Bear with Play Toilet & Accessories, Toddler Toys for Girls & Boys for Ages 18 Months to 3+
OFFICIAL MS. RACHEL TOYS: Pretend to go #1 or #2 with Potty Time with Bean pretend play toilet playset, helping kids (and their parents) feel more comfortable with the process of potty training
MODEL POTTY TIME: Teach littles as they help Bean change his diaper, wipe with play toilet paper, and use felt accessories like a banana, sippy cup and soap as they learn about daily routines through play
STEP-BY-STEP LEARNING: This set Includes a chart with skill building tips, and a cute sticker sheet, to help littles learn proper potty habits through routine visualization and practice
EXPERT-CREATED LEARNING TOYS: Designed by Ms. Rachel and early learning specialists, these baby toys and toddler toys support crucial early milestones, aiding development from infancy to toddler hood
FOR ALL AGES & STAGES: From baby shower gifts to everyday play, Ms. Rachel kids toys include tummy time mats, rattles, baby teething toys, plushies, interactive dolls, blocks, puzzles and more
Includes: 1 Bear Plush, 1 Play Toilet, 1 Diaper, 1 Play Toilet Paper, 3 Felt Accessories, 1 Sticker Sheet, 1 Chart, and 1 Learning Card
| Part Number | 6072987 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group | 1+ |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Language | English |
| Number of Pieces | 10 |
| Package Depth (cm) | 13.51 cm |
| Package Depth (in) | 5.32 in |
|---|---|
| Package Height (cm) | 30.51 cm |
| Package Height (in) | 12.01 in |
| Package Weight (kg) | 0.48 kg |
| Package Weight (lb) | 1.06 lb |
| Package Width (cm) | 23.50 cm |
| Package Width (in) | 9.25 in |
| Primary Material | Fabric |
| Theme | No Theme |
Subtotal for 3 items$249.97
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.

Originally posted on Butterly.com
Yes, I recommend this product.

Originally posted on Butterly.com
Yes, I recommend this product.

Originally posted on Butterly.com
Yes, I recommend this product.

Originally posted on Butterly.com

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

