Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.
Proudly Canadian









Kinetic Sand
Pick up available 02:30 p.m., May 18
Only 7 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Kinetic Sand
Introduce your child to the joys of farm life with the Kinetic Sand First Farm Set. This engaging farm playset allows kids to create their own farm scenes, fostering creativity and imaginative play. The unique texture of Kinetic Sand provides a tactile sensory experience that is both fun and educational.
Educational farm play: Kids can explore their imagination & develop fine motor skills as they stamp chicken & cow footprints, plant & pick veggies, use the tractor to stamp numbers & practice counting.
12oz Kinetic Sand & 6 tools: The Sandy Farm Set includes 12oz of brown colored sand, 2 multipurpose farm animals, a tractor the animals can ride & 3 vegetables to inspire pretend play.
Reusable barn storage case: Introduce kids to sensory sand play with this fun arts and crafts case. The barn opens, keeping play contained. For easy organization, store tools & sand inside until next time.
One & only Kinetic Sand: Made from natural sand, Kinetic Sand is reusable, never dries out & sticks together for easy cleanup. It’s safe for creative play, sand art & kids crafts.
Give the gift of creativity: Kinetic Sand kits are must-haves for holiday gifting & gift baskets. Whether you’re looking for wish list gifts for kids, toddler gifts or white elephant gifts, they’ll love Kinetic Sand.
Includes: 12oz Kinetic Sand, 1 Barn Case, 1 Tractor, 1 Chicken Friend, 1 Cow Friend, 3 Plantable Vegetables
| Part Number | 6072781 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group | 3+ |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Language | Other |
| Number of Pieces | 8 |
| Package Depth (cm) | 5.59 cm |
| Package Depth (in) | 2.20 in |
|---|---|
| Package Height (cm) | 27.94 cm |
| Package Height (in) | 11.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.68 kg |
| Package Weight (lb) | 1.50 lb |
| Package Width (cm) | 17.78 cm |
| Package Width (in) | 7.00 in |
| Primary Material | Sand |
| Theme | No Theme |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | |
| Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | |
| Age Group | 3+ | 3+ | 3+ | 3+ | 5+ |
Subtotal for 3 items$54.97
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.

Originally posted on Butterly.com
No, I do not recommend this product.

Originally posted on Butterly.com
Yes, I recommend this product.

Originally posted on Butterly.com
Yes, I recommend this product.

Originally posted on Butterly.com
Yes, I recommend this product.

Originally posted on Butterly.com

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

