This paragraph should be hidden.

















Baby Alive
Pick up available 09:00 a.m., May 27
Only 1 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Baby Alive
Set sail on an adventure with the Spiderman Spidey and His Amazing Friends Pirate Ship Toy. This interactive pirate ship playset features a real bubble maker and includes Spidey and Green Goblin action figures, perfect for imaginative play inspired by the Disney Jr. series. With its extending hull and wave-simulating working wheels, kids can enjoy endless pirate-themed fun.
Interactive baby Berry Boo doll that grows through 3 stages: newborn to baby to toddler
Each 10-14" (25-35 cm) doll comes with a swaddle, beanie, skirt, pair of shoes, hair barrette, bottle, pacifier, brush, cookie, pretend scissors, and growth chart
Check off real life developmental milestones on the growth chart
Rock the doll and give her first bottle, in the newborn stage
Once she grows into a baby, give baby her bottle and pacifier to reveal her first tooth
Feed her first snack to see a bite "disappear" when the pretend food is pressed against her mouth
When you hear a chime, it is time to help LaLa GooGoo stand up and become a toddler
Use the included baby doll accessories to dress up doll in baby's First Big Girl Fashion with Baby Alive clothes and shoe
Use pretend scissors to imagine baby's first haircut
The doll will speak sweet phrases for the baby's first words - hear over 75 sounds and phrases
For age 3+
Requires 4 x AA batteries (included)
Warning: Small parts may be generated.
Note: Adult should remove and discard fasteners
| Part Number | G1446 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group | 3+ |
| Batteries Required Quantity | 4 |
| Battery Technology | Alkaline |
| Battery Type/Battery Size | AA |
| Colour | Pink |
| Language | English |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 13.30 cm |
| Package Depth (in) | 5.24 in |
|---|---|
| Package Height (cm) | 34.30 cm |
| Package Height (in) | 13.50 in |
| Package Weight (kg) | 1.30 kg |
| Package Weight (lb) | 2.87 lb |
| Package Width (cm) | 35.60 cm |
| Package Width (in) | 14.02 in |
| Primary Material | Plastic |
| Toy Figure Size (cm) | 28 cm |
| Toy Figure Size (in) | 11 in |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.