Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.

















Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Hatchimals Alive Mystery Hatch is an interactive surprise toy playset that kids won't be able to resist! Inside each colourful speckled egg, one of two lovable characters anxiously awaits your child's care and attention. To hatch their new friend, all it takes is a little love - cuddle, tap, and rock the egg to hear adorable sounds and watch it light up and move. When the moment finally arrives, brace yourself for a magical hatching experience with glowing rainbow lights and misty effects. As the irresistible character emerges, the real fun begins! Kids will be delighted as their new furry pal comes alive through imaginative nurturing play. Love your own Hatchimal to life with Hatchimals Alive Mystery Hatch - a memorable surprise for kids who adore electronic pets, action figures, dolls, and more!
Hatchimals need your help to hatch
There are so many colourful Hatchimals to find
Hatchimals are recommended for kids ages 5 years and up
Cuddle, tap, lift and rock the egg – you’ll hear your Hatchimal reacting to your love! Magical mist builds anticipation & excitement as the egg glows rainbow and your new friend gets ready to hatch!
Each Mystery Hatch Hatchimals big egg has 1 of 2 characters inside with their own unique looks, sounds and lights
Includes 4 AA batteries
These big Hatchimals Mystery Hatch eggs will be at the top of kids’ wish lists! Fun Christmas gifts, birthday gifts for girls & boys or gifts for any occasion
| Part Number | 6069282 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group | 5+ |
| Battery Type/Battery Size | AA |
| Colour | Other |
| Language | Other |
| Number of Pieces | 4 |
| Package Depth (cm) | 20.02 cm |
| Package Depth (in) | 7.88 in |
| Package Height (cm) | 25.40 cm |
| Package Height (in) | 10.00 in |
|---|---|
| Package Weight (kg) | 1.16 kg |
| Package Weight (lb) | 2.56 lb |
| Package Width (cm) | 20.02 cm |
| Package Width (in) | 7.88 in |
| Primary Material | Plastic |
| Toy Figure Size (cm) | 25 cm |
| Toy Figure Size (in) | 9 7/8 in |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.