Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.








Pick up available 09:00 a.m., May 19
Only 6 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Jurassic World Dino Reveal Egg offers both an exciting unpacking surprise and colour change play. Each dinosaur toy is hidden inside a tube-style pack inspired by a dinosaur DNA container, adding an extra layer of excitement. Unpack the container to reveal the surprise dinosaur species inside—which one will it be? The initial reveal shows a two-colour skeleton design. Place the figure into the tube, add warm water to cover, and swirl to see the full colour dinosaur decoration come to life.
These dinosaur toys provide both an unpacking surprise and colour change play
Each dinosaur figure comes hidden inside a tube-style pack inspired by a dinosaur DNA container
Unpack it to reveal the dinosaur species surprise – which dinosaur will it be
The revealed figure is a two-colour skeleton design
Put the figure into the tube container and add enough warm water to cover
Swirl in the water for a Dino Reveal of the full colour dinosaur deco
Multiple species are available
Ages 3+
| Part Number | JDC52 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group | 4+ |
| Character Name(s) | Jurassic World |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 6.10 cm |
| Package Depth (in) | 2.40 in |
|---|---|
| Package Height (cm) | 20.32 cm |
| Package Height (in) | 8.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.60 kg |
| Package Weight (lb) | 1.32 lb |
| Package Width (cm) | 8.89 cm |
| Package Width (in) | 3.50 in |
| Primary Material | Plastic |
| Theme | No Theme |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | No Accessories Included | |||||
| Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | |
| Age Group | 4+ | 4+ | 4+ | 4+ | 4+ |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.