This paragraph should be hidden.






Pick up available 03:00 p.m., May 26
Only 2 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Learn to build with LEGO® bricks and play out Star Wars: The Mandalorian™ Season 3 fantasy stories with Mando and Grogu’s N-1 Starfighter buildable toy playset (75410) for preschoolers. A fun everyday Star Wars™ gift for boys, girls and fans aged 4 plus, the N-1 Starfighter has a Starter Brick base to give kids a head start with the build, and it comes with a buildable fueling station. This N-1 Starfighter model building kit includes 3 LEGO Star Wars characters: The Mandalorian with a darksaber and jetpack accessory element, Grogu with a hover pram, and R5-D4. Place The Mandalorian in the N-1 Starfighter’s opening cockpit, and put Grogu in the passenger space at the rear.
Mando and Grogu’s N-1 Starfighter building toy – Kids aged 4 plus learn to build with LEGO® bricks and create their own fantasy stories as Star Wars: The Mandalorian™ heroes with this fun starter set
3 LEGO® Star Wars™ characters – The Mandalorian LEGO minifigure, a Grogu LEGO figure and an R5-D4 LEGO droid figure
Simple vehicle model building kit for young kids – The Star Wars™ Starfighter features a Starter Brick base for easy building, an opening cockpit for The Mandalorian and a passenger space for Grogu
Authentic, playful accessories – The Mandalorian has a darksaber and jetpack accessory element, Grogu has his hover pram, and the set also includes a buildable fuel station
Everyday Star Wars™ gift for boys, girls and fans aged4 and up – Gift this Star Wars: The Mandalorian™ buildable toy playset as a fun treat or reward for preschool kids
A fun family-bonding activity – Find step-by-step pictorial instructions in the box and check out the LEGO® Builder app for digital viewing tools to make the creative experience extra fun
Build creativity – LEGO® Star Wars™ sets for ages 4 plus introduce young kids to the Star Wars universe, helping them learn to build and develop their imaginations through creative play
Compactset for play on the go – The buildable vehicle in this 92-piece set measures over 2 in. (5 cm) high, 8.5 in. (22 cm) long and 6.5 in. (17 cm) wide
| Part Number | 6527531 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Age Group | 7+ |
| Age Group | 7+ |
| Character Name(s) | Other |
| Character Name(s) | Other |
| Colour(s) | Assorted |
| Colour(s) | Assorted |
|---|---|
| Consumer Pack Size | 1 |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Language | Bilingual |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 92 |
| Number of Pieces | 92 |
| Package Depth (cm) | 4.60 cm |
| Package Depth (cm) | 4.60 cm |
| Package Depth (in) | 1.81 in |
| Package Depth (in) | 1.81 in |
| Package Height (cm) | 19.10 cm |
| Package Height (cm) | 19.10 cm |
| Package Height (in) | 7.52 in |
| Package Height (in) | 7.52 in |
| Package Weight (kg) | 0.25 kg |
| Package Weight (kg) | 0.25 kg |
| Package Weight (lb) | 0.55 lb |
| Package Weight (lb) | 0.55 lb |
| Package Width (cm) | 26.20 cm |
| Package Width (cm) | 26.20 cm |
| Package Width (in) | 10.31 in |
| Package Width (in) | 10.31 in |
| Primary Material | Mixed Material |
| Primary Material | Mixed Material |
| Theme | LEGO Star Wars |
| Theme | LEGO Star Wars |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.