This paragraph should be hidden.

TCG
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
TCG
Introduce your child to the joys of learning with the Madera Wood Countapillar. This set includes 11 wooden pieces and a sturdy wooden base, allowing children to explore numbers in a fun and engaging way. The Countapillar encourages kids to learn counting through imaginative play, making it an ideal educational toy for preschoolers. With its cute design and engaging features, this toy promises hours of learning and fun.
Combines counting fun with a fun character design
Kids learn motor skills and colours
Made from high-quality wood for durability and lasting enjoyment
Lightweight and easy to grasp, it's perfect for small hands to handle
Promotes independent play as well as interactive learning with parents or teachers
Safe, non-toxic materials ensure worry-free play for parents and caregivers
| Part Number | 74042 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group | 3+ |
| Age Group | 3+ |
| Character Name(s) | No Character |
| Character Name(s) | No Character |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Colour(s) | Multi-Colour |
|---|---|
| Consumer Pack Size | 1 |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Language | Bilingual |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 11 |
| Number of Pieces | 11 |
| Package Depth (cm) | 7.11 cm |
| Package Depth (cm) | 7.11 cm |
| Package Depth (in) | 2.80 in |
| Package Depth (in) | 2.80 in |
| Package Height (cm) | 19.81 cm |
| Package Height (cm) | 19.81 cm |
| Package Height (in) | 7.80 in |
| Package Height (in) | 7.80 in |
| Package Weight (kg) | 0.90 kg |
| Package Weight (kg) | 0.90 kg |
| Package Weight (lb) | 1.98 lb |
| Package Weight (lb) | 1.98 lb |
| Package Width (cm) | 42.67 cm |
| Package Width (cm) | 42.67 cm |
| Package Width (in) | 16.80 in |
| Package Width (in) | 16.80 in |
| Primary Material | Wood |
| Primary Material | Wood |
| Theme | No Theme |
| Theme | No Theme |
Only Show Differences | ||||||||
| Ratings | ||||||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | ||||||
| Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group | 3+ | 3+ |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.