This paragraph should be hidden.
Bright Starts
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Ingenuity 2-in-1 Baby Swing with Bounce and Sway Motion is the perfect baby swing chair for providing ultimate comfort and entertainment for your little one. Featuring innovative motion options, soothing vibrations, and Bluetooth compatibility for personalized tunes, this infant swing creates a calming and engaging environment. The retractable canopy and thoughtful design details ensure both safety and enjoyment for your baby.
3-in-1 seat motion: Automatic swaying seat with 6 different speeds and parent or baby-activated bounce motion for multiple movements
The seat pad is removable and washable for easy cleaning
Swing motion is powered by AC Adaptor Cord (included)
Remote is powered by 2 AAA batteries (not included)
The seat also has soothing vibrations for added comfort and a seat lock for a stationary seat option
Bluetooth compatibility lets you play baby’s favourite tunes or choose from 14 preloaded melodies and sounds
Large, retractable canopy features stimulating lights and two removable plush toys to keep baby happy, and removable netting to protect baby from bugs, pet, and other external elements
Capacitive touch control panel and remote control give parents convenience to operate the swing up close or from a short distance
Swing includes headrest, covered seat strap, and 5-Point Harness to keep baby comfy and secure
| Part Number | 16851 |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Fabric Colour | Grey |
| Fabric Type | Polyester |
| Pattern Type | Stripe |
| Material(s) | Metal, Plastic, Fabric |
| Seating Capacity | 1 |
| Number of Pieces | 5 |
| Advanced Features | Assembly Required, Foldable |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 20 lb |
| Product Use(s) | Indoor |
|---|---|
| Assembled Height (in) | 25.59 in |
| Assembled Depth (in) | 26 5/8 in |
| Assembled Width (in) | 28.86 in |
| Assembled Weight (lb) | 3.1 lb |
| Package Height (in) | 6.89 in |
| Package Depth (in) | 18.50 in |
| Package Width (in) | 20.08 in |
| Package Weight (lb) | 13.23 lb |
