Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.













Ingenuity
Out of stock at Leduc, AB
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Ingenuity
The Bright Start Trio Foldaway 6-in-1 Highchair is a versatile convertible highchair designed to grow with your child. Featuring six adaptable modes, this modern highchair ensures comfort and functionality from infancy to toddlerhood. Its compact folding design makes it the perfect portable highchair for families seeking a foldable highchair that combines convenience and style.
A high chair that grows with baby and your family with 6 modes of use
Maintain a 90-90-90 degree angle at ankle, knee and hip for proper digestion
Removable, easy to clean seat pad 5-point safety harness 3 seat back recline options
3 level adjustable footrest for growing legs
Folds for easy storage
Dishwasher-safe tray removes with one hand
Move easily with 2 wheels when not in use
| Part Number | 17215 |
|---|---|
| Material(s) | Plastic, Metal, Fabric |
| Frame Colour | Multi-Colour |
| Fabric Colour | Grey |
| Fabric Type | Polyester |
| Pattern Type | Abstract |
| Seating Capacity | 1 |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 33 lb |
| Advanced Features | Assembly Required |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Number of Pieces | 12 |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Assembled Height (in) | 44.09 in |
| Assembled Depth (in) | 36 1/4 in |
| Assembled Width (in) | 22.44 in |
| Assembled Weight (lb) | 3.4 lb |
| Package Height (in) | 23.43 in |
| Package Depth (in) | 14.96 in |
| Package Width (in) | 17.32 in |
| Package Weight (lb) | 18.96 lb |
Only Show Differences | |||||
| Ratings | |||||
| Material(s) | Plastic, Metal, Fabric | ||||
| Frame Colour | Multi-Colour | ||||
| Fabric Colour | Grey |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.
Originally posted on kidsii.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on kidsii.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on kidsii.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on kidsii.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on kidsii.com

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.