This paragraph should be hidden.
Out of stock at Leduc, AB
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
In the winter, calcium soaks into your carpets and fabrics and it’s not a pretty sight. To remove these unsightly stains, you need Silverwax Salt Stain Remover. This ultra-powerful salt stain remover dissolves stubborn calcium. Its active formula neutralizes calcium and removes stubborn stains from carpets and fabrics without the need for a machine. Salt away will have your carpets and fabrics looking like new in no time!
In the winter, calcium soaks into your carpets and fabrics and it’s not a pretty sight. To remove these unsightly stains, you need Salt away
Our ultra-powerful salt stain remover that dissolves stubborn calcium
Its active formula neutralizes calcium and removes stubborn stains from carpets and fabrics without the need for a machine
Salt away will have your carpets and fabrics looking like new in no time!
| Part Number | 71003 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Application Method | Spray |
| Automotive Chemicals Type | Interior Cleaner |
| Battery Platform | None |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Not Applicable |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
| Freeze Point (°C) | 0.00 °C |
| Freeze Point (°F) | 32.00 °F |
|---|---|
| Made in Canada | |
| Minimum Temperature (°C) | 0.00 °C |
| Minimum Temperature (°F) | 32.00 °F |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 5.50 cm |
| Package Depth (in) | 2.17 in |
| Package Form | Spray Bottle |
| Package Height (cm) | 28.00 cm |
| Package Height (in) | 11.02 in |
| Package Weight (kg) | 0.60 kg |
| Package Weight (lb) | 1.32 lb |
| Package Width (cm) | 9.00 cm |
| Package Width (in) | 3.54 in |
| Primary Scent | Unscented |
| Product Height (cm) | 28.00 cm |
| Product Height (in) | 11.02 in |
| Product Length (cm) | 9.00 cm |
| Product Length (ft) | 0.30 ft |
| Product Use(s) | Automotive Interior |
| Product Volume (L) | 0.50 l |
| Product Volume (gal) | 0.13 gal (US) |
| Product Weight (g) | 650.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.65 kg |
| Product Weight (lb) | 1.43 lb |
| Product Width (cm) | 5.00 cm |
| Product Width (in) | 1.97 in |
| Season | All-Season |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
