Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.





Pick up available 09:00 a.m., May 19
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Meguiar's® Whole Car Air Re-Fresher Odour Eliminator is designed to help prevent unpleasant interior odours. Advanced Meguiar's Re-Fresher Technology not only replaces unwanted smells — it helps provide longer-lasting results by permanently removing odours at the molecular level through chemical bonding. Combat unwelcome smells with Meguiar's® Whole Car Air Re-Fresher Odour Eliminator.
Meguiar's Whole Car Air-Re-Fresher penetrates the complete interior by moving through the ventilation system, across the headliner and in-between all other hard-to-reach areas
Re-Fresher technology permanently removes existing bad odors through chemical bonding at a molecular level
Simple one-time-use aerosol air freshener reaches every corner of your car's interior
Remove smokers smell and other unwanted odors like wet dog, work-out gear and more, leaving a black chrome scent
Colour: Black Chrome
| Part Number | 0396027 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Application Method | Spray |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Not Applicable |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | Yes |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 2.94 cm |
| Package Depth (in) | 1.16 in |
| Package Form | Spray Bottle |
|---|---|
| Package Height (cm) | 2.75 cm |
| Package Height (in) | 1.08 in |
| Package Weight (kg) | 0.16 kg |
| Package Weight (lb) | 0.35 lb |
| Package Width (cm) | 2.75 cm |
| Package Width (in) | 1.08 in |
| Primary Scent | Unscented |
| Product Height (cm) | 14.92 cm |
| Product Height (in) | 5.88 in |
| Product Length (cm) | 7.78 cm |
| Product Length (ft) | 0.26 ft |
| Product Use(s) | Automotive Interior |
| Product Volume (L) | 0.06 l |
| Product Volume (gal) | 0.02 gal (US) |
| Product Weight (g) | 146.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.15 kg |
| Product Weight (lb) | 0.32 lb |
| Product Width (cm) | 7.78 cm |
| Product Width (in) | 3.06 in |
| Season | All-Season |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Subtotal for 4 items$56.96
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
No, I do not recommend this product.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

