This paragraph should be hidden.









Pick up available 09:00 a.m., May 26
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Transform your outdoor spaces with the Simple Green Concrete & Pavement Pressure Washer Detergent. This heavy-duty cleaner features a versatile formula that can be used with pressure washers or for manual cleaning, ensuring economic use. It is suitable for cleaning various surfaces, including brick, stone, asphalt, masonry block, walls, fountains, and statues. Rest assured, this non-caustic and non-acidic formula is safe for use around landscaping and plants when used as directed.
Removes dirt, grease, oil, and grime from concrete surfaces and driveways
Economical, concentrated formula makes up to 40 liters of cement cleaner
Professional grade driveway and concrete surface cleaner
Ideal for concrete walkways, steps, sidewalks, or patios
Works great on walls, fountains, and statues
Made with environmentally friendly ingredients, ensuring safety for surrounding vegetation and wildlife
Quickly washes away without leaving any residue, making clean-up fast and hassle-free
The concentrated formula allows you to keep it stored for extended periods without losing effectiveness
Size: 4L
| Part Number | 043318182433 |
|---|---|
| Product Volume (L) | 4 l |
| Chemical Form | Liquid |
| Household Chemical Type | Cleaner |
| Polish Type | No Polish |
| Surface Type | Concrete |
| Machine Use | Pressure Washers |
| Laundry Use | Not Applicable |
| Primary Scent | Unscented |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
|---|---|
| Certifications | No Certifications |
| Chemical Form | Liquid |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
| Household Chemical Type | Cleaner |
| Laundry Use | Not Applicable |
| Machine Use | Pressure Washers |
| Non-toxic When Used as Intended | No |
| Package Depth (cm) | 19.05 cm |
| Package Depth (in) | 7.50 in |
| Package Height (cm) | 26.04 cm |
| Package Height (in) | 10.25 in |
| Package Weight (kg) | 4.25 kg |
| Package Weight (lb) | 9.37 lb |
| Package Width (cm) | 13.97 cm |
| Package Width (in) | 5.50 in |
| Polish Type | No Polish |
| Primary Colour | Purple |
| Primary Material | Not Applicable |
| Primary Scent | Unscented |
| Product Height (cm) | 27.94 cm |
| Product Height (in) | 11.00 in |
| Product Length (cm) | 19.51 cm |
| Product Length (ft) | 0.64 ft |
| Product Volume (ml) | 4000 ml |
| Product Weight (g) | 4246.00 g |
| Product Weight (kg) | 4.25 kg |
| Product Weight (lb) | 9.36 lb |
| Product Width (cm) | 11.94 cm |
| Product Width (in) | 4.70 in |
| Surface Type | Concrete |
Only Show Differences | ||||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Product Volume (L) | 4 l | 4 l | 4 l | 4 l | 4 l | |||||
| Chemical Form | Liquid | Liquid | Liquid | Liquid | Liquid | Liquid | Liquid | Liquid | Liquid | Liquid |
| Household Chemical Type | Cleaner | Cleaner | Cleaner | Cleaner | Cleaner | Cleaner | Cleaner | Cleaner | Cleaner | Cleaner |
Subtotal for 4 items$85.96
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

