This paragraph should be hidden.
Meguiar's
Pick up available 09:00 a.m., Apr 02
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Meguiar’s® Whole Car Air Refresher will remove any unwanted odours from your car by moving through the ventilation system across all areas in the vehicle and reaching even the most difficult to get places, leaving a fresh scent.
Meguiar's Whole Car Odour Eliminator permanently removes strong, unpleasant smells, like wet dog, work-out gear, and cigarette smoke from your car
Chemically bonds odours at the molecular level
Designed as an aerosol mist that moves through the ventilation system
Quickly and efficiently permeates every corner of a car's interior
Scent: Fiji Sunset
| Part Number | G201502C |
|---|---|
| Advanced Features | Deodorizing |
| Application Method | Spray |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Not Applicable |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | Yes |
| Freeze Point (°C) | 0.00 °C |
| Freeze Point (°F) | 32.00 °F |
| Minimum Temperature (°C) | 0.00 °C |
| Minimum Temperature (°F) | 32.00 °F |
|---|---|
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Package Depth (cm) | 7.78 cm |
| Package Depth (in) | 3.06 in |
| Package Form | Bottle |
| Package Height (cm) | 14.92 cm |
| Package Height (in) | 5.88 in |
| Package Weight (kg) | 0.14 kg |
| Package Weight (lb) | 0.31 lb |
| Package Width (cm) | 5.56 cm |
| Package Width (in) | 2.19 in |
| Primary Scent | Fresh |
| Product Height (cm) | 14.92 cm |
| Product Height (in) | 5.88 in |
| Product Length (cm) | 7.78 cm |
| Product Length (ft) | 0.26 ft |
| Product Use(s) | Automotive Interior |
| Product Volume (L) | 0.06 l |
| Product Volume (gal) | 0.02 gal (US) |
| Product Weight (g) | 140.61 g |
| Product Weight (kg) | 0.14 kg |
| Product Weight (lb) | 0.31 lb |
| Product Width (cm) | 5.56 cm |
| Product Width (in) | 2.19 in |
| Season | All-Season |
| Shelf Life (year) | 1 yr |
| Vehicle Type Compatibility | Multi-Vehicle |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
